Menu
Entertainment

Waleed Aly wins gold at The Logie Awards

Gold Logie winner Waleed Aly at the 2016 Logie Awards at the Crown Casino in Melbourne.
Gold Logie winner Waleed Aly at the 2016 Logie Awards at the Crown Casino in Melbourne. JOE CASTRO

HE SAID winning a Logie seemed as far-fetched as him winning an AFL grand final, but Waleed Aly has done just that.

The Project co-host won the Gold Logie, the top gong in Australian TV's annual awards, last night.

Despite the awards show running nearly half an hour over time, Aly was given time to make an eloquent acceptance speech.

"I know some day I'll be the answer to some obscure trivia question or, if I'm really lucky, the subject of one of those where are they now specials… but tonight to know when you've just started a new gig the audience has accepted you into their universe is the most wonderful feeling in the whole world and I do not take that for granted," he said.

Aly also recounted a story of an unnamed man who works in television who was afraid using his real name of Mustafa would hurt his career in the industry.

"I am incredibly humbled you would think to invest in me in that way, but I'm also incredibly saddened by it," he said to the mystery man.

"If this means anything it's that the Australian public, our audience, as far as they're concerned there is absolutely no reason why that can't change."

Aly was named Best Presenter and The Project was named Best News Panel or Current Affairs Program in Channel 10's awards haul, which also included awards for Family Feud, The Living Room and the T20 Big Bash League.

The ABC won the most awards of the night, eight, for its acclaimed dramas, news coverage and comedy.

Small screen veteran Noni Hazelhurst was inducted into the Logies Hall of Fame.

Noni Hazlehurst is inducted into the 2016 Logies Hall of Fame during the 2016 Logie Awards at the Crown Casino in Melbourne.
Noni Hazlehurst is inducted into the 2016 Logies Hall of Fame during the 2016 Logie Awards at the Crown Casino in Melbourne. JOE CASTRO

2016 Logie Award winners

TV WEEK GOLD LOGIE - Best Personality On Australian TV

• Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)

• Essie Davis (Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC)

• Grant Denyer (Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, Network Ten)

• Scott Cam (The Block/ Reno Rumble, Nine Network)

• Lee Lin Chin (SBS World News/The Feed, SBS)

Waleed Aly (The Project, Network Ten)*

 

Best Actor

• Craig McLachlan (The Doctor Blake Mysteries, ABC)

Erik Thomson (800 Words, Channel Seven)*

• Firass Dirani (House Husbands, Nine Network)

• Josh Thomas (Please Like Me, ABC)

• Stephen Peacocke (Home And Away, Channel Seven)

 

Best Actress

• Bonnie Sveen (Home And Away, Channel Seven)

• Essie Davis (Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC)

Jessica Marais (Love Child, Nine Network)*

• Julia Morris (House Husbands, Nine Network)

• Marta Dusseldorp (A Place To Call Home, Foxtel - SoHo)

 

Best Presenter

• Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)

• Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)

• Grant Denyer (Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, Network Ten)

• Lee Lin Chin (SBS World News/The Feed, SBS)

Waleed Aly (The Project, Network Ten)*

 

Best New Talent

Adam Dovile (Better Homes And Gardens, Channel Seven)*

• Benson Jack Anthony (800 Words, Channel Seven)

• Dan Reilly (The Block, Nine Network)

• Joel Jackson (Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, Foxtel -

Showcase/Channel Seven)

• Pia Miller (Home And Away, Channel Seven)

 

Best Drama Program

800 Words (Channel Seven)

A Place To Call Home (Foxtel - SoHo)

Home And Away (Channel Seven)*

House Husbands (Nine Network)

Love Child (Nine Network)

 

 

 

Best Entertainment Program

Family Feud (Network Ten)*

Gruen (ABC)

Have You Been Paying Attention? (Network Ten)

The Voice (Nine Network)

The X Factor Australia (Channel Seven)

 

Best News Panel Or Current Affairs Program

60 Minutes (Nine Network)

Q&A (ABC)

Sunrise (Channel Seven)

The Project (Network Ten)*

Today (Nine Network)

 

Best Reality Program

I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here! (Network Ten)

MasterChef Australia (Network Ten)

My Kitchen Rules (Channel Seven)

The Bachelorette Australia (Network Ten)

The Block (Nine Network)*

 

Best Sports Program

AFL 360 (Foxtel - Fox Footy)

Marngrook Footy Show (NITV)

The AFL Footy Show (Nine Network)

The NRL Footy Show (Nine Network)*

Wide World Of Sports (Nine Network)

 

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens (Channel Seven)

Gardening Australia (ABC)

Getaway (Nine Network)

Selling Houses Australia (Foxtel - The LifeStyle Channel)

The Living Room (Network Ten)*

 

Best Factual Program

Australian Story (ABC)

Bondi Rescue (Network Ten)

Bondi Vet (Network Ten)

Gogglebox (Foxtel - The LifeStyle Channel/Network Ten)*

Who Do You Think You Are? (SBS)

 

Most Outstanding Actor

Alex Dimitriades (Matt Bashir, The Principal, SBS)*

• Hugh Dancy (Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, Foxtel - Showcase)

• Malcolm Kennard (Ivan Milat, Catching Milat, Channel Seven)

• Patrick Brammall (James Hayes, Glitch, ABC)

• Sam Neill (Lang Hancock, House Of Hancock, Nine Network

 

Most Outstanding Actress

Deborah Mailman (Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABC)*

• Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC)

• Mandy McElhinney (Gina Rinehart, House Of Hancock, Nine Network)

• Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel - SoHo)

• Sarah Snook (Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC)

 

Most Outstanding Supporting Actor

• Dan Wyllie (Jimmy, No Activity, Stan)

• David Berry (James Bligh, A Place To Call Home, Foxtel - SoHo)

• Ryan Corr (Corporal MacDonald, Banished, Foxtel - BBC First)

• Tim Minchin (Jacob, No Activity, Stan)

Tim Minchin (Smasher Sullivan, The Secret River, ABC)*

 

Most Outstanding Supporting Actress

Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel - SoHo)*

• Emily Barclay (Sarah Hayes, Glitch, ABC)

• Harriet Dyer (Patricia Saunders, Love Child, Nine Network)

• Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel - SoHo)

• Rarriwuy Hick (Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC)

 

Most Outstanding Drama Series

800 Words (Channel Seven)

A Place To Call Home (Foxtel - SoHo)

Glitch (ABC)*

Love Child (Nine Network)

Wentworth (Foxtel - SoHo)

 

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Deadline Gallipoli (Foxtel - showcase)

House Of Hancock (Nine Network)

Peter Allen: Not The Boy Next Door (Channel Seven)

The Beautiful Lie (ABC)

The Secret River (ABC)*

 

Most Outstanding Entertainment Program

Gruen (ABC)*

Have You Been Paying Attention? (Network Ten)

The Voice (Nine Network)

The Weekly With Charlie Pickering (ABC)

The X Factor Australia (Channel Seven)

 

Most Outstanding Comedy Program

No Activity (Stan)

Open Slather (Foxtel - The Comedy Channel)

Please Like Me (ABC)

Shaun Micallef's Mad As Hell (ABC)*

Utopia (ABC)

 

Most Outstanding News Coverage

"Iraq-Syria War Coverage" (ABC 7pm News, ABC)

• "Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull" (Foxtel - SKY NEWS LIVE)

• "Migrant Crisis - Special Report" (ABC 7pm News, ABC)

• "Paris Attack" (Seven News, Channel Seven)

"Parramatta Shooting" (Seven News, Channel Seven)*

 

Most Outstanding Public Affairs Report

• "Catching A Monster" (60 Minutes, Nine Network)

• "Hitting Home" (Hitting Home, ABC)

• "Making A Killing" (Four Corners, ABC)

"The Killing Season" (The Killing Season, ABC)*

• "The Siege Survivors" (60 Minutes, Nine Network)

 

Most Outstanding Sports Coverage

2015 Australian Open (Channel Seven/7TWO)

Emirates Melbourne Cup (Channel Seven)

KFC T20 Big Bash League (Network Ten)*

NRL Telstra Premiership Grand Final (Nine Network)

Holden State Of Origin II (Nine Network)

 

Most Outstanding Children's Program

Bottersnikes & Gumbles (Channel Seven)

Bushwacked! (ABC3)

Little Lunch (ABC3)

Play Along With Sam (Foxtel - Nick Jr.)

Ready For This (ABC3)*

 

Most Outstanding Newcomer - Actor

• Joel Jackson (Charles Bean, Deadline Gallipoli, Foxtel- Showcase)

Joel Jackson (Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)*

• Rahel Romahn (Tarek Ahmad, The Principal, SBS)

 

Most Outstanding Newcomer - Actress

• Hannah Monson (Kirstie Darrow, Glitch, ABC)

Melina Vidler (Shay Turner, 800 Words, Channel Seven)*

• Sara West (Liza Minnelli, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)

 

The Graham Kennedy Breakthrough Star Of Tomorrow

• Benson Jack Anthony (Arlo Turner, 800 Words, Channel Seven)

Ky Baldwin (Young Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)*

• Olivia DeJonge (Shaneen Quigg/Tara Swift, Hiding, ABC)

Topics:  channel 10 editors picks logies2016 waleed aly


Aged care staff must have flu injections

FLU BATTLE: Government takes action to ensure safety of Australians in aged care.

Government takes action to ensure safety of Australians in aged care

'I was a different person': Young boys are brothers in arms

QUILTS OF VALOUR: Brothers Reg and Gary Young were honoured by the presentation of Quilts of Valour, thanking them for their service, sacrifice and valour in the Second World War and Vietnam, respectively. They are with Quilts of Valour Australia's Stan Allen and Gosford RSL sub-branch president Greg Mawson.

Brother Reg lied about his age to sign up for the Second World War.

Paying tribute to our ANZAC heroes

RESPECT: Younger generations at an Anzac Day dawn service.

Services are being held in your region so you can pay your respects.